NOVINKY V SEKCI PRO SPOLUPRÁCI SE ŠKOLAMI
Dnes se s Katkou Krausovou, vedoucí naší sekce, podíváme na výplatu stipendií studentům. Věděli jste, že stipendium neboli motivační příspěvek lze podle Zákona o daních z příjmů poskytnout žákovi nebo studentovi, který se pro daného zaměstnavatele připravuje na budoucí výkon profese, a to na základě vzájemného smluvního vztahu?
Jde o nepojmenovanou neboli netypizovanou smlouvu uzavřenou dle občanského zákoníku. Zákon po ukončení studia předpokládá uzavření pracovněprávního vztahu, nedefinuje však jeho druh ani délku. Smlouva o poskytnutí motivačního příspěvku může obsahovat závazek studenta či žáka odpracovat ve společnosti určitý počet let. Naopak i případné vyrovnání mezi studentem a poskytovatelem motivačního příspěvku, pokud student po ukončení studia do firmy nenastoupí.
Za motivační příspěvek lze považovat:
- stipendium,
- příspěvek na stravování,
- ubytování,
- vzdělávání ve vzdělávacích zařízeních související s budoucím výkonem profese, jízdné v prostředcích hromadné dopravy do místa vzdělávání,
- pořízení osobních ochranných prostředků a pomůcek poskytovaných nad rámec zvláštních právních předpisů.
Použití motivačního příspěvku tedy může být předem definováno, ale lze přispívat i určenou paušální částkou.
V souladu s § 24 odst. 2 písm. zu) zákona o daních z příjmů je motivační příspěvek poskytnutý na základě smluvního vztahu žákovi nebo studentovi připravujícímu se pro poplatníka na výkon profese daňově uznatelným nákladem. A to až do výše 5000 Kč měsíčně na středoškoláka s maturitou i bez maturity, do výše 10 000 Kč měsíčně pak na vysokoškoláka.
Na straně studenta jde o příjem plynoucí v souvislosti s budoucím výkonem profese ve smyslu § 6 odst. 1 písm. d) zákona o daních z příjmů. Příjem tedy podléhá zdanění. V případě sociálního pojištění se nejedná o příjem, který by založil účast na nemocenském pojištění a pojistnému na zdravotní pojištění motivační příspěvek rovněž nepodléhá. Příjemce motivačního příspěvku totiž není z hlediska zdravotního pojištění považován za zaměstnance dle ustanovení § 5 písm. a) zákona o veřejném zdravotním pojištění