MAPOVÁNÍ HR PROCESŮ
Nad tímto tématem jsme se zamýšleli v naší odborné sekci Svaz personalistů České republiky pro HR procesy. Krásně to shrnuje její vedoucí Táňa Strojná – jde o dokumentaci úkolů, pracovních postupů a činností, které tvoří proces řízený týmem HR nebo People Ops. Mapa procesů HR znázorňuje lidi, data a systémy, které pracují v rámci konkrétního procesu.
7 výhod HR procesního mapování:
✅ Zajišťuje kontinuitu HR
Pokud jsou HR procesy zdokumentovány, lze je replikovat, aby byla zachována kontinuita, i když členové týmu přicházejí a odcházejí.
✅ Přidává odpovědnost
Když je proces zdokumentován, odpovědnost se formalizuje. Jak se struktura procesu stává viditelnější, je také snazší identifikovat úkoly a činnosti přiřazené každému členu úkolu.
✅ Pomáhá týmům získat více ze stávajících aplikací
Procesy mapování umožňují snadněji vidět, jak všechny součásti spolupracují. Mapa procesů také zjednodušuje vytváření procesu v rámci HRIS Procesní mapování hraje obzvláště důležitou roli v iniciativách HR automatizace.
✅ Zvýrazňuje data a sílu spolupráce
Jednou z nejčastějších výzev, kterým čelí HR týmy při řízení svých procesů, je spolupráce a práce s daty. Mapa procesů HR může zvýraznit body v procesu, kde se data nebo komunikace nedaří přesouvat mezi lidmi, aplikacemi nebo systémy.
✅ Rychle zorientuje nové zaměstnance a externí zainteresované strany
Mapa procesů HR pomáhá novým zaměstnancům a externím zainteresovaným stranám pochopit, jak konkrétní proces funguje. Tyto vizualizace procesů umožňují snadno rychle zjistit, jak je proces strukturován, kdo nese odpovědnost a jak se v průběhu toku vyměňují informace.
✅ Umožňuje duplikaci procesů
Pomocí mapy mohou vedoucí snadno „zapojit“ nové lidi a odstranit zaměstnance, kteří tam již nejsou, a noví lidé mají podrobné vysvětlení, jak plnit úkoly nebo projekty.
Navíc, jakmile zmapujete jeden proces, lze jej použít jako šablonu pro mapování HR procesů pro další procesy.