ONBOARDING 2025 – VYMAZLETE SI SVÉ HR PROCESY
Nad Onboardingem v roce 2025 aneb Kde jsou manuály? Klikněte „Next“! se zamýšlí Honza Lipový CEO Scholasticus.
„Pamatujete si doby, kdy vás při nástupu čekal balík papírů a manuál měl více stránek než encyklopedie? Dnes stačí pár kliků a jak by řekli v Básnících: „Štěpánku, pravou.“
Onboarding nových zaměstnanců je jedním ze zásadních momentů, který má velký dopad na jejich vnímání firemní kultury. Když je proces nástupu zdlouhavý, neorganizovaný a založený na papírování, může nováčky odradit. Navíc myslet na všechny náležitosti, které mají novému zaměstnanci zajistit lidé z různých oddělení, není zrovna jednoduchý úkol.
Podle výzkumů dokážeme aktivně udržet a najednou zpracovávat v hlavě pouze čtyři položky. Onboardingový multitasking zkrátka není příjemný ani pro náš paměťový systém.“
🔵Představte si: nový zaměstnanec sedí doma s kávou, otevírá notebook a všechna potřebná školení a úvodní dokumenty si v klidu může přečíst a nastudovat. Žádné stohy papírů, žádné urgence, zda už vše splnil – je to skvělý vstupní benefit jak pro něj, tak i super pomocník pro personalisty. Ti vidí v systému, jaké pokroky zaměstnanec dělá, co má ještě kdo zařídit a jak se celý proces daří. Nástupem to však nekončí. Personalisté si mohou například nastavit, že po určité době od nástupu automaticky zaměstnanci přijde dotazník s otázkami, jak je zatím v práci spokojený, v čem by potřeboval větší podporu apod.
🔵Nekvalitně stanovený onboarding může mít výrazný dopad na firmu, a to jak z hlediska vysoké fluktuace zaměstnanců, finančních ztrát nebo nedostatečné výkonnosti – novým zaměstnancům trvá v průměru 8 měsíců, než dosáhnou plné produktivity.
🔵Podle průzkumů z posledních let odhadují české firmy náklady spojené s fluktuací zaměstnanců až na několik desítek tisíc korun na 1 odchozího člověka, přitom zavedení kvalitní digitalizace onboardingového procesu může vyjít na zlomek této částky. Za zdravou míru fluktuace se obecně považuje 5-7 %, v ČR se však fluktuace dlouhodobě pohybuje okolo 15 %. Pokud je vyšší než 20 %, můžeme ji považovat za poměrně vysokou a pátrat po jejích příčinách. Mezi „viníky“ se objevují i nedostatečně nastavené HR procesy a firemní kultura.
🔵Stabilní onboardingový proces může pomoci snížit náklady na fluktuaci a udržet kvalifikované pracovníky. Pokud souhlasíte, že digitalizace onboardingu je důležitá, neváhejte se obrátit na Honzu Lipového z firmy Scholasticus pro konzultaci konkrétního řešení pro vaši firmu.
Myšlenka digitalizace často náročných HR procesů se vám líbí, ale zatím nevíte, jak se do toho pustit? Chcete se dozvědět více o zefektivnění některých procesů? Získat konkrétní inspiraci?
Připravili jsme pro vás HR ON-LINE KÁVU Honzy Lipového – Vymazlete si své HR procesy, kterou plánujeme na 9. prosince 2024 od 10:00 do 10:45 h.