INTER-PUZZLE: Posílení kompetencí lektorů prostřednictvím mezigeneračních metod učení
Projekt Erasmus+ „Řešení mezigenerační hádanky“ (INTER-PUZZLE), který jsme realizovali společně se slovinským, portugalským a italským partnerem, se zabýval začleňováním dospělých, zejména osob ve věku 55 let a více, do neformálních vzdělávacích aktivit. Podporou mezigeneračního učení (IGL) si projekt klade za cíl rozvíjet sociální, jazykové, digitální a další základní dovednosti dospělých.
Co je mezigenerační učení?
Cílem mezigeneračních vzdělávacích programů je překlenout propast mezi generacemi podporou vzájemného učení a spolupráce. Kromě dosahování vzdělávacích cílů aktivity IGL přirozeně umožňují účastníkům získat vhled do vlastního života a zkušeností lidí z jiných věkových skupin. Starším dospělým nabízí IGL příležitosti zůstat aktivní, sdílet své zkušenosti a pokračovat v celoživotním vzdělávání. Mladší účastníci těží z moudrosti a postřehů starších dospělých a podporují kulturu respektu a kontinuity.
Mezigenerační vzdělávací aktivity vytvářejí smysluplné, vzájemně obohacující interakce, kde jsou znalosti, dovednosti, zkušenosti a emoce sdíleny napříč generacemi, což podporuje růst a potenciál pro všechny účastníky.
Jaké materiály pro lektory byly vytvořeny v projektu INTER-PUZZLE?
E-kniha: 100 rozhovorů s lidmi ve věku 55+ ze Slovinska, České republiky, Itálie a Portugalska
Kvízové karty: hrací karty jako nástroj pro otevření diskuse např. o tématech příroda a tradice.
Učební materiály: strukturované plány lekcí založené na přístupu IGL.
Tyto materiály slouží jako praktické nástroje k zahájení a udržení mezigeneračního dialogu ve vzdělávání dospělých. Aktivity INTER-PUZZLE přispívají k aktivizaci dospělých v mezigeneračním učení, podporují celoživotní vzdělávání a výhody aktivního života bez ohledu na věk.