NOVINKY V SEKCI PRO AGE MANAGEMENT

Na našich společných HR akcích a HR  konferencích se k tématu age managementu pravidelně vracíme, protože se však ve vaší praxi můžete setkat s různým a mnohdy rozporuplným chápáním tohoto pojmu, rozhodli jsme se dnešní příspěvek věnovat vysvětlení základní terminologie Age managementu dle teoretických základů, které vznikly ve Finsku již v 80. letech minulého století. O vysvětlení jsme požádali Ing. Romanu Fornuskovou z Age Management z.s., který se cíleně této problematice věnuje a přináší do ČR evropské osvědčené metody, které pomáhají v oblasti stárnutí zaměstnanců na pracovišti.

 

AGE MANAGEMENT můžeme doslovně přeložit jako „řízení s ohledem na věk“, který se věnuje řízení a podpoře pracovní schopnosti všech zaměstnanců ve všech věkových kategoriích. Tedy opravdu to není jen o aktivitách zaměřených pouze na zaměstnance ve věku 50+ 😊

Age management zohledňuje průběh životních fází člověka, pro vás, jako pro zaměstnavatele, je tak důležité přistupovat ke každému pracovníkovi individuálně, se zohledněním jeho potřeb.

Ale pozor na škatulkování. To, že je někdo ve věku „řekněme 30 let“ neznamená, že ho zařadíme do kategorie „benefity pro rodiče“, protože on(a) třeba rodinu vůbec neplánuje. Oproti tomu může mít např. žena ve věku 45 let mnohem větší potřebu slaďovat, protože se např. stará o stárnoucí rodiče.

 

Age management má pro vás jeden velký benefit a to, že vám umožní prostřednictvím svých nástrojů, vámi zaváděné aktivity a jejich efektivitu: měřit a tedy přesně zacílit dle zjištěných výsledků a opakovaně vyhodnocovat. Můžete tak získat měřitelná data na vstupu i na výstupu.

Klíčem je PRACOVNÍ SCHOPNOST, která je tvořena rovnováhou mezi osobními zdroji pracovníka (zdraví a funkční kapacita, vzdělání, znalosti, dovednosti, hodnoty, postoje a motivací) a pracovními požadavky, které jsou na něho kladeny (obsah práce, její náročnost a organizace, ale i nároky plynoucími z pracovního prostředí, kolektivu a způsobu řízení), pracovní schopnost se znázorňuje v podobě Domu pracovní schopnosti, ten je složen ze čtyř vzájemně se ovlivňujících pater:

  1. patro – zdraví (k zapamatování vám pomohou klíčová hesla: odpočinek, pohyb, prevence)
  2. patro – kompetence (celoživotní učení, kariéra, osobní rozvoj)
  3. patro – hodnoty, postoje a motivace (vztahy na pracovišti, spokojenost, work-life balance)
  4. patro – pracovní prostředí, komunita, způsoby vedení (zdravé pracoviště, pracovní podmínky, udržitelnost)

 

Pracovní schopnost můžete změřit prostřednictvím vědecky ověřeného a celosvětově používaného nástroje WORK ABILITY INDEX (INDEX PRACOVNÍ SCHOPNOSTI) Dotazník hodnotící pracovní schopnost daného zaměstnance, který vede k číselnému skóre. Byl přeložen do 30 jazyků, je implementován v řadě zemí po celém světě, stal se metodologickým základem komplexního posuzování pracovní schopnosti. Vypočítané skóre (nízké, průměrné, dobré, vynikající) zachycuje vnímání pracovní schopnosti ze strany zaměstnance.

 

Proč by Vás to mělo zajímat?

Protože výzkumy ukazují, že lidé s nízkou pracovní schopností velmi brzy, v řádu jen několika let, odchází z pracovního trhu ať už na dlouhodobou pracovní neschopnost nebo do předčasného důchodu. Vzhledem ke stárnutí naší populace, a tedy i vašich zaměstnanců, by se mělo téma age managementu stát jedním z klíčových v rámci vašich HR strategií. Přijmout opatření k udržení a podpoře pracovní schopnosti se vyplatí v jakékoliv fázi pracovního života zaměstnance. 😉

Zajímalo by vás něco konkrétního k tomuto tématu? Napište nám!

 

Kontakty

Chcete vědět víc o tom, co Svaz personalistů dělá a řeší? Nebo máte téma, které by si mezi personalisty
zasloužilo víc pozornosti? Dejte nám vědět:

Svaz personalistů České republiky

Sídlo:
náměstí 14. října 1307/2, Smíchov, 150 00 Praha 5 - zobrazit na mapě
GPS souřadnice:
50°4'23.027"N, 14°24'27.455"E, nebo 50.0730631N, 14.4076264E

Korespondenční adresa:
Jiráskova 490, 738 01 Frýdek-Místek - zobrazit na mapě
GPS souřadnice:
49°41'2.426"N, 18°21'18.814"E, nebo také 49.6840072N, 18.3552261E

IČ: 07109971
DIČ: CZ07109971
Spolek veden u Městského soudu v Praze, pod spisovou značkou L 70344.

Telefon: +420 777 749 166

Kontaktní osoby:
Petr Otáhal, prezident svazu
E-mail: prezident@svazpersonalistu.cz

Simona Šutariková, tajemník svazu
E-mail: tajemnik@svazpersonalistu.cz

Odkazy na sociální síťě:

Kontaktní formulář

    Antispamová ochrana - klikněte prosím na ikonu: dům.


    » Zobrazit bližší informace o GDPR