PETR OTÁHAL V ROZHOVORU PRO ČESKÝ ROZHLAS 2
Prezident Svazu personalistů Mgr. Petr Otáhal MBA, LL.M. hovořil na Český rozhlas Dvojka v rámci pořadu „Dva na Dvojce“ o hledání nové práce.
🗣️Jak se připravit na přijímací pohovor❓
🗣️Kolik uchazečů nezvedne HR manažerům a manažerkám telefon❓
🗣️Jaké zákony zájemce o práci chrání❓
🗣️Proč je dobré trénovat odpovědi doma předem❓
➡️Připojujeme odkaz na záznam.
A dovolujeme si zmínit výtečné shrnutí od pana Martina Jánského (CEO Randstad), které zveřejnil na svém profilu na síti Linkedin.
Petr Otáhal ve svých analýzách trhu práce dle mého názoru skvěle kombinuje svou odbornost, profesní zkušenosti a zdravý rozum. Jeho aktuální rozhovor pro ČRo Dvojka to znovu potvrzuje. Zazněla v něm celá řada důležitých vhledů, které mohou pomoci uchazečům i zaměstnavatelům. Tady jsou pro mě ty nejdůležitější:
✅ Přijímací pohovor není strašák, zvlášť pokud se na něj dobře připravíme. Stres nemusí být nutně nepřítel, jelikož mnohdy pracuje v náš prospěch – motivuje nás a pomáhá nám se soustředit.
✅ Důkladná příprava je základ. Co je potřeba umět? Znát popis pozice, umět formulovat vlastní silné a slabé stránky a být připraven odpovídat i na nepříjemné otázky.
✅ Čísla, která překvapí: Z 30 zaslaných životopisů se personalista dovolá uchazečům jen v 5 případech. A z těch 5 pozvaných přijdou na pohovor 2. Ostatní se neomluví, případně nepřijdou vůbec. Co to znamená v překladu? Máte velkou šanci uspět.
✅ Mateřská, vyšší věk nebo delší pauza v kariéře nemusí být překážkou, pokud máme správnou kvalifikaci a přístup.
✅ Nicméně ani špičkové CV nemusí stačit. Personalista musí při výběru zohlednit budoucí vývoj zaměstnance i potenciál nespokojenosti. Přijmout „překvalifikovaného“ kandidáta bez dlouhodobé perspektivy může být rizikem pro obě strany.