ROZHOVOR ČESKÝ ROZHLAS 2
📢 Jak mluvit o penězích u přijímacího pohovoru
Velmi si vážím pozvání k rozhovoru na vlnách Českého rozhlasu Dvojka na téma: Dělá stejnou práci, ale bere víc, než já!?. Moderují Šárka Volemanová a Jiří Holoubek. Diskutovali jsme o výběrových řízeních a otázce platů při přijímacím pohovoru. Při rozhovoru pro radio je obvykle velmi omezený čas, přesto jsme dokázali obsáhnout zásadní myšlenky.
💰 Mluvit o penězích hned na začátku? Ano!
Měl jsem příležitost zdůraznit jak je důležité, aby obě strany měly jasno už od začátku, protože se tím chrání. Zaměstnavatel má své možnosti, zaměstnanec určitá očekávání. Každá generace zaměstnanců má své priority a potřeby.
📈 Zveřejňování platů v inzerátech? Možná už od roku 2026
Uvažuje se o tom, že bys rokem 2026 mohlo dojít ke změně a plat jeho výše by mohla být zveřejňována povinně. Plánovaná změna by mohla přinést větší transparentnost. Legislativní proces stále běží a stále není jasné jestli ano nebo ne a kdy. Ani personalisté však nejsou za jedno. Naráží na specifika některých profesí, kde se mzda odvíjí od výkonu, talentu, zkušeností a komunikačních dovedností. Pakliže bychom mzdu definovali už v inzerátu, zavřeli bychom si dveře pro další vyjednávání.
👔 Manažerské dovednosti jsou klíčové
Šéfové by měli umět vysvětlit rozdíly v odměňování a nastavit spravedlivé podmínky pro všechny. Přidělovat odměny řádně a spravedlivě a ideálně podle předem definovaných tabulek. Pakliže zaměstnanec z nějakého důvodu nemůže přímo sdělit nadřízeným, že se mu situace nelíbí, lze použít odbory. Zejména starší zaměstnanci, zvyklí že se o platu nediskutuje mohou mít různé překážky sdělit svůj postoj, ve smyslu, nikdy se o tom moc nemluvilo a přijímají to co zaměstnavatel sděluje. A to je nejpodstatnější, jako HR se podívat na to s kým tu situaci projednáváme.
Co si o tom myslíte vy?
Měly by být platy povinně zveřejňovány?