BOZP – VÁNOČNÍ A SILVESTROVSKÁ BEZPEČNOST
Dnes se podíváme na trochu vánoční bezpečnosti s vedoucím odborné sekce Denny Šturmem.
Zdrojem nebezpečí jsou hlavně vánoční stromky, adventní věnce a všudypřítomné svíčky. Také nelze zapomínat na vánoční světýlky, která jsou zapojena do sítě.
Pár opatření k hladkému průběhu Vánoc:
- Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce).
- Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličce nebo skříni, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu. Zapálené svíčky, ať již umístěné na vánočním stromku, adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru.
- Pozor na zapalování prskavek na stromku a elektrické svíčky na stromku na noc vypínejte.
Opatření na Silvestra:
- Nakupujte pouze tu zábavní pyrotechniku, která je uvedena legálně do oběhu
- Ve stáncích lze dle vyhlášky prodávat pouze tu nejméně nebezpečnou pyrotechniku I. třídy. Pyrotechniku vyšších tříd nebezpečnosti lze prodávat jen v kamenných obchodech a pouze osobám starším 18 let, v případě nejvyšší třídy pak jen k tomu účelu kvalifikovaným osobám. Prodej zábavní pyrotechniky a manipulaci s ní upravuje vyhláška Českého báňského úřadu 174/1992 Sb. ze dne 16. března 1992 o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi.
- S pyrotechnikou manipulujte zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů (domů, zaparkovaných aut, keřů, stromů)
Přejeme Vám klidné a pohodové prožití svátků, bezúrazové dny a úspěšný vstup do roku 2025.