C&B DATA MONITOR
Firmy do rozpočtu na úpravy mezd budou dávat méně než v předchozích letech, potvrzují to jak průzkumy, tak zkušenosti poradců této společnosti.
Data z průzkumu C&B Data Monitor (mzdový průzkumu společnosti TREXIMA), do kterého se letos na podzim zapojilo 499 firem, mluví jasně. Většina firem plánuje mzdy navyšovat, i když vše nasvědčuje tomu, že navýšení nebude tak vysoké, jako tomu bylo v minulosti. Podle vyjádření zástupců firem by se mělo pohybovat kolem 4 % až 4,5 %. Tedy alespoň takové navýšení mezd plánuje pro první simulaci finančních plánů většina respondentů. Tlak na růst mezd cítí většina firem a v průměru jsou představy zaměstnanců a jejich zástupců takové, že by mzdy měly růst o 8 až 10 %.
„Aktuálně se u našich zákazníků utvrzujeme v tom, že v roce 2025 nebude navýšení tak vysoké jako v přechozích letech,“ říká Josef Chovanec, ředitel podnikového poradenství pro personální management, TREXIMA.
„Výsledky kolektivních vyjednávání pravděpodobně přinesou zvýšení mezd o zhruba 5,5 až 6 %, což je přibližně o 1procentní bod méně než v minulých letech.“
Firmy plánují v roce 2025 navyšovat primárně základní mzdy. Ve srovnání s předchozím rokem budou v daleko menší míře navyšovat příplatky. Snížil se také počet firem, které budou přidávat vícefázově. Trendem je opět realizovat změnu jednou ročně, nejčastěji v lednu. U společností nad 500 zaměstnanců proběhne úprava mezd převážně v dubnu, zatímco leden byl uveden jako druhý nejčastější měsíc.
V oblasti benefitů většina firem plánuje zachovat stávající rozpočet. Zvýšení prostředků na benefity zvažuje necelých 20 % zaměstnavatelů. Přibližně třetina společností hodlá některý z benefitů zavést nově, přičemž nejčastěji půjde o sick days, free days, cafeterii nebo příspěvky na sportovní aktivity. Mezi stále oblíbené benefity patří dovolená nad rámec zákona, příspěvky na penzijní pojištění a stravování, cafeteria systém a home office.
Průzkum C&B Data Monitor poskytuje podrobný a ucelený přehled pro všechny, kdo se zajímají o oblast mezd a benefitů. Pro firmy, které však potřebují analyzovat svou mzdovou konkurenceschopnost detailněji, jsou k dispozici i přesnější metody a nástroje vyžadující individuální přístup, například mzdový benchmarking.
Ten, komu je oblast odměňování, benefitů a motivace blízká, se může dále rozvíjet a vzdělávat v Akademii odměňování Trexima. Obrovským benefitem je Akademie je i sdílení a diskuze s lektory, hosty a dalšími účastníky.