NEMOCI Z POVOLÁNÍ

Dnes bychom rádi začali dobrou zprávou. Od 1.7.2024 je účinná novela Nařízení vlády č. 193/2022 Sb., o vyhrazených technických zdvihacích zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti.

Za Svaz personalistů jsme tento dokument připomínkovali. Z návrhu nebylo jasné, zda budou vysokozdvižné vozíky vyhrazeným technickým zařízením a tato úprava byla velmi nejasná. To bylo rozporováno a připomínkováno. V platné novele jsou v § 3, odst. (2) a) z vyhrazených technických zařízení vyjmuty.

Máme hlavně radost, že připomínky (možná nebyly jen naše) mají občas smysl.  😊

A nyní k méně veselému tématu – Nemoci z povolání, sumář pro nás připravil Denny Šturm, vedoucí naší sekce.

Nemoci z povolání jsou specifické druhy onemocnění, které vznikají v důsledku dlouhodobého působení škodlivých vlivů na pracovišti. Tyto vlivy mohou být fyzikální, chemické, biologické nebo ergonomické povahy. Nemoci z povolání jsou způsobeny opakovaným vystavením rizikovým faktorům, jako jsou hluk, vibrace, prach, chemické látky, záření nebo nepřirozené pracovní polohy.

Povolání nejvíce ohrožené nemocemi z povolání

1. Pracovníci v těžbě a dobývání: Silikóza, nemoci z vibrací, pneumokonióza.
  2. Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků: Nemoci způsobené fyzikálními faktory, kontaktní dermatitida, percepční porucha sluchu.
  3. Zdravotní a sociální péče: Přenosné a parazitární nemoci, alergické rinitidy, asthma bronciale.
  4. Výroba elektrických zařízení: Syndrom karpálního tunelu, nemoci z vibrací.
  5. Stavebnictví: Nemoci způsobené přetěžováním končetin, silikóza.
  6. Zemědělství, lesnictví a rybářství: Nemoci z přetěžování končetin, percepční porucha sluchu, kontaktní dermatitida.
  7. Výroba potravinářských výrobků: Kontaktní dermatitida, nemoci způsobené chemickými látkami.
  8. Výroba chemických látek a chemických přípravků: Kontaktní dermatitida, asthma bronchiale, percepční porucha sluchu.
  9. Výroba strojů a zařízení: Nemoci způsobené fyzikálními faktory, kontaktní dermatitida.
  10. Veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení: Přenosné a parazitární nemoci, nemoci způsobené fyzikálními faktory.

Nejčastější látky a materiály způsobující nemoci z povolání

Ropné výrobky: Tyto látky jsou častou příčinou kožních onemocnění z povolání, včetně kontaktní dermatitidy a iritační dermatitidy.

Pryž a gumárenské chemikálie: Tyto chemikálie jsou významným faktorem při vzniku kontaktní dermatitidy a dalších kožních problémů.

Plastické hmoty: Kontakt s plastickými hmotami může způsobit různé formy dermatitidy, zejména při dlouhodobé expozici.

Čisticí a kosmetické přípravky: Expozice těmto přípravkům může vést k dermatitidě a jiným kožním onemocněním.

Chrom a jeho sloučeniny: Chrom je známý svou toxicitou a schopností způsobovat závažné kožní a respirační problémy.

Nikl a jeho slitiny: Nikl je častou příčinou alergické kontaktní dermatitidy.

Dezinfekční prostředky: Používání těchto prostředků, zejména ve zdravotnictví a potravinářském průmyslu, může vést k dermatitidě a respiračním problémům.

Kovy, metaloidy a jejich sloučeniny: Expozice těmto látkám má toxické účinky a může způsobit různá kožní onemocnění.

Formaldehyd a jiné alifatické aldehydy: Tyto látky jsou spojeny s alergickou rýmou, astmatem a kožními problémy.

Organická rozpouštědla: Expozice organickým rozpouštědlům může způsobit kontaktní dermatitidu, iritační dermatitidu a další zdravotní problémy.

Nejčastější nemoci z povolání v ČR

1. SYNDROM KARPÁLNÍHO TUNELU
  2. KONTAKTNÍ DERMATITIDA
  3. NEMOCI ZPŮSOBENÉ VIBRACEMI
  4. PERCEPČNÍ PORUCHA SLUCHU
  5. ASTHMA BRONCHIALE
  6. SILIKÓZA
  7. NEMOCI Z AZBESTU (AZBESTÓZA, MEZOTELIOM)
  8. MUSKULOSKELETÁLNÍ ONEMOCNĚNÍ

Celkový počet hlášených případů

Od roku 1996 do roku 2023 bylo zaznamenáno celkové kolísání v počtu hlášených nemocí z povolání, s výraznými nárůsty i poklesy v různých obdobích. Například v roce 1996 bylo hlášeno celkem 1 216 případů, zatímco v roce 2023 to bylo 2 376 případů, což představuje významný nárůst.

Změny v incidenci

Incidence profesních onemocnění, tj. počet případů na 100 000 zaměstnanců, rovněž vykazovala nárůst. Například incidence vzrostla z 27 případů na 100 000 pojištěnců v roce 1996 na 49,1 případů na 100 000 pojištěnců v roce 2023.

Antispamová ochrana - klikněte prosím na ikonu: letadlo.