NOVINKY V SEKCI PRO BOZP

Dnes se s Dennym Šturmem podíváme na nejčastější zdroje potenciálního nebezpečí vzniku požáru na pracovišti.

Nebezpečí požáru vznícením

Většina požárů potřebuje ke svému vzniku zdroj vznícení. Identifikace zdrojů vznícení na vašem pracovišti je důležitá, abyste je mohli odstranit nebo kontrolovat. Ne všechny zdroje vznícení však lze odstranit. Ale tam, kde je nelze odstranit, lze je oddělit od hořlavých materiálů a jiných zdrojů paliva.
Jsou to: kuřácké potřeby (cigaretový nedopalek, sirky apod.), elektrické závady, přehřívající se stroje, vyzařované teplo, zařízení na vaření, přenosné a pevné ohřívače, jiskry ze zařízení, přetížené elektrické obvody, statická elektřina, tření různých materiálů, horké povrchy, parní potrubí, elektrické zařízení, kotle, svařovací zařízení, otevřené plameny, horké procesy.

Nebezpečí požáru paliva / materiálů

Palivo je potřeba k hoření, aby se oheň rozhořel, a aby se oheň udržoval. Když mluvíme o palivu jako o nebezpečí požáru, nemyslíme tím jen benzín a naftu, tedy palivo, které tankujete do auta. Oheň není náročný a akceptuje širokou škálu zdrojů paliva. Palivo pro oheň může mít formu hořlavých materiálů, olejů, hořlavých kapalin a plynů. Odstranění paliva, snížení množství paliva a oddělení paliva od zdrojů vznícení jsou všechny způsoby, jak minimalizovat riziko požáru.

Typ paliva obvykle určuje, která ze šesti tříd požáru vznikne, což určí také typ hasicího přístroje, který je třeba použít k uhašení. Jaké druhy paliva se tedy vyskytují na vašem pracovišti? Mohou to být například: papír, lepenka, obalové materiály, odpad, nábytek, textilie, svítidla, elektrické izolace, kovy, dřevo, plasty, těsnící pěna, tmely, konstrukční materiály, obklady stěn, stropní obklady, podlaha, opláštění, barvy a laky, inkousty, lepidla, čisticí kapaliny, chemikálie, rozpouštědla a jiné kapaliny.

Některý nábytek a zařízení jsou ohnivzdorná, ale ne všechny. Pro jistotu je nejlepší tuto skutečnost prověřit a zkontrolovat. Povrchová úprava se může časem zhoršit, proto hledejte známky opotřebení.
Konstrukční materiály nejsou snadno hořlavé, ale některé jsou pokryty vrstvami lepenky nebo tapet, které mohou šířit oheň. Nikdy nepředpokládejte, že stavební materiály jsou nehořlavé.

Hořlavé chemikálie, kapaliny a rozpouštědla je třeba správně skladovat a používat bezpečně, aby se snížilo riziko požáru. Hořlavé kapaliny uvolňují páry, které se mohou šířit, proto je třeba pečlivě zvážit vzdálenost od zdrojů vznícení.

Nebezpečí požáru podpořené kyslíkem

Kyslík je všude. Potřebujeme ho k přežití a naštěstí pro nás je ve vzduchu, který dýcháme. Oheň také potřebuje k přežití kyslík. Vědět, kde je kyslík snadno dostupný a jak jej lze zastavit, může pomoci zabránit šíření požáru. Může to být například zavření oken a dveří, vypnutí klimatizačních systémů, odstranění kyslíkových lahví a podobných systémů, kde je hodně kyslíku.
Ne každé větrání je ale špatné. Někdy můžete potřebovat větrat, abyste snížili riziko požáru. Například při skladování nebo používání hořlavých kapalin může větrání zabránit hromadění par a vytváření hořlavé atmosféry.

Nejčastější příčinou požáru jsou v současné době elektrické spotřebiče, elektrická instalace, podceňování revizí a kontrol elektrických zařízení. Každý požár i uhašený je potřeba nahlásit na hasiče. Elektrickou instalaci nechat prověřit, že nehoří vnitřní vedení.

Jak správně na Pracovně-lékařské služby, jaké úskalí nám přináší?

Máme pro vás tipy a rady, jak si s tím poradit. Připravili jsme pro Vás HR ON-LINE KÁVU Dennyho Šturma – praktické zkušenosti z PLS, kterou plánujeme na 19. června 2024 od 10:00 h do 10:45 h. Přihlásíte se snadno na: www.svazpersonalistu.cz (členové zdarma).

Kontakty

Chcete vědět víc o tom, co Svaz personalistů dělá a řeší? Nebo máte téma, které by si mezi personalisty
zasloužilo víc pozornosti? Dejte nám vědět:

Svaz personalistů České republiky

Sídlo:
náměstí 14. října 1307/2, Smíchov, 150 00 Praha 5 - zobrazit na mapě
GPS souřadnice:
50°4'23.027"N, 14°24'27.455"E, nebo 50.0730631N, 14.4076264E

Korespondenční adresa:
Jiráskova 490, 738 01 Frýdek-Místek - zobrazit na mapě
GPS souřadnice:
49°41'2.426"N, 18°21'18.814"E, nebo také 49.6840072N, 18.3552261E

IČ: 07109971
DIČ: CZ07109971
Spolek veden u Městského soudu v Praze, pod spisovou značkou L 70344.

Telefon: +420 777 749 166

Kontaktní osoby:
Petr Otáhal, prezident svazu
E-mail: prezident@svazpersonalistu.cz

Simona Šutariková, tajemník svazu
E-mail: tajemnik@svazpersonalistu.cz

Odkazy na sociální síťě:

Kontaktní formulář

Please prove you are human by selecting the key.

*
» Zobrazit bližší informace o GDPR