NOVINKY V SEKCI PRO VZDĚLÁVÁNÍ
V rámci projektu EKO + DIGI kompetence – inovativně a ještě lépe 4 naši kolegové navštívili druhou hostitelskou organizaci Stowarzyszenie Trenerow Organizacji Pozarzadowych (sTOP) Varšava, kde absolvovali pětidenní stáž, během které získali přehled o různých aspektech vzdělávání dospělých v Polsku. sTOP je nevládní organizace sdružující více než 230 školitelů a pedagogů, kteří aktivně přispívají k sociálním změnám v Polsku: https://stowarzyszeniestop.pl/
Rádi bychom se s vámi podělili o několik zajímavých poznatků a tipů z pobytu. Stáž byla zaměřena na digitální a ekologické („zelené“) dovednosti. Společně s našimi polskými partnery jsme zkoumali aktivity v těchto oblastech, sledovali novinky a trendy a zhodnocovali postavení vzdělávání dospělých v Polsku a srovnávali s našimi zkušenostmi z Česka. Kolegové ze STOP nám představili řadu zajímavých projektů:
- Projekt SMALEI (Sustainability Matrix for Adult Education Institutions), zaměřený na povědomí o výzvách v oblasti životního prostředí a klimatických změn. Tento projekt umožňuje institucím zaměřeným na vzdělávání dospělých přijímat konkrétní opatření pro udržitelný růst. Více o projektu zde: https://smalei.eu/ .
- Projekt Matice udržitelnosti pro instituce v oblasti vzdělávání dospělých, která hodnotí současné podmínky udržitelnosti a nabízí praktické a strategické nástroje. Naši partneři již založili komunitu na LinkedInu s názvem Green Adult Learning Community (https://www.linkedin.com/groups/12848149/ ), která slouží jako platforma pro vytváření kontaktů a možnosti spolupráce v oblasti udržitelnosti, dovedností a odborného vzdělávání.
- Projekt Eco-Active for Planet, https://ecoactiveforplanet.eu/ Cílem projektu bylo podpořit ekologické chování ve společnosti prostřednictvím inovativních výstupů a vzdělávání a změn postojů a hodnot na občanské úrovni.
- Projekt „My Digital Life“ (https://mydigitallife.pl/ ), zaměřený na podporu osob v jejich digitální transformaci a odolnosti v online prostředí. Nyní se program zaměřuje na ženy z Ukrajiny a Běloruska, kde se soustředí na rozvoj podnikání, pomoc při hledání zaměstnání a poradenství v kulturních rozdílech.
- Naše stáž zahrnovala i praktické ukázky využití digitálních nástrojů v rámci chodu organizace sTOP. Získali jsme náhled na efektivní využívání Google prostředí, cloudových řešení a užitečných aplikací jako Padlet, Qiqo, QR kódy, Mentimeter a Canva, které zjednodušují lektorskou práci.
- Systém certifikace trenérů a supervizorů v sTOP (https://stowarzyszeniestop.pl/certyfikacja/)
Dále jsme se zapojili do workshopu FRSI (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, https://frsi.org.pl/). Tato nadace byla založena v roce 2008 Polsko-americkou nadací svobody (PAFF) se sídlem v USA – jednou z největších grantových organizací působících v Polsku, jejíž nadační jmění přesahuje 250 milionů USD. Prvním úkolem FRSI byla realizace celostátního Programu rozvoje knihoven – společného projektu PAFF a Nadace Billa a Melindy Gatesových v rámci mezinárodní iniciativy „Globální knihovny“. Díky tomu získali jedinečné zkušenosti s prací v tisících místních komunitách po celém Polsku v oblasti sociálních změn s využitím nových technologií.
Další informace a zkušenosti z tohoto projektu můžete získat na HR ON-LINE KÁVĚ 19.1.2024, přihlásit se můžete snadno na www.svazpersonalistu.cz (zdarma).