VÝSLEDKY MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU – VÝZVY V OBLASTI ŘÍZENÍ LIDSKÝCH ZDROJŮ
Máme jedinečnou možnost podělit se s vámi o výsledky mezinárodního projektu 4 partnerských univerzit (Universita Mateja Bela v Banské Bystrici, Slezská univerzita v Karviné, University of Szczecin a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem), v rámci projektu: Minulé, současné a budoucí výzvy v oblasti řízení lidských zdrojů v zemích V4, financovaného z Visegrádského fondu.
Partnerské univerzity v rámci projektu shromáždily informace o personálních aktivitách organizací zemí V4 a získané informace porovnaly. Online průzkum probíhal od 1. května 2023 do 30. listopadu 2023 a celkem bylo analyzováno 2 094 dotazníků z různých podniků a institucí v uvedených čtyřech zemích.
Co z průzkumu vyplynulo:
Ukázalo se, že nejdůležitější tři HR procesy jsou:
1) řízení a ukončení pracovního poměru,
2) personální kontrola a
3) řízení talentů
Více než 60 % světových organizací má nějakou strategii v oblasti lidských zdrojů. U malých a středních podniků je toto číslo 48,85 %
Při výběru nových zaměstnanců je stále nejvíce užívanou metodou výběr na základě dokumentace, následovaly strukturované a nestrukturované pohovory.
Nejčastěji používanou metodou vzdělávání jsou kurzy (48,04 %)
Nejmenší důraz na problematiku BOZP kladou organizace z České republiky (57,33 %), nejvíce v Maďarsku (75,82 %)
Mezi jednotlivými zeměmi existuje významný rozdíl ve využívání bonusů: v Maďarsku 75,33 % organizací, v České republice 54,45 % organizací, např. v Maďarsku téměř 80 % organizací poskytuje svým zaměstnancům 13 nebo 14 měsíčních platů, zatímco v Polsku pouze 15,8 %. Nejvíce podporované důchodové spoření je na Slovensku (39,32 %).
Čtvrtina respondentů (26,04 %) používá ESS (samoobslužný informační systém)
65,73 % respondentů uvedlo, že nemá žádné zkušenosti s outsourcingem HR procesů
Informace, které se podařilo získat díky realizovanému projektu a také další doporučení a výstupy z panelové diskuze odborníků na řízení lidských zdrojů napříč zeměmi najdete na https://hrminv4.webnode.sk/cz
Fotografie: Ing. Helena Marková, Ph.D.; Koordinátorka pro aktivity v České republice, Slezská univerzita v Opavě